Vishay/Dale RN55C3050BRSL
RN55C3050BRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C3050BRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 305 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C3050BRSL.pdf
Availability of RN55C3050BRSL
QUANTITY
RN55C3050BRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C3050BRSL
Internal Part NumberEIS-RN55C3050BRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)305
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C3050BRSL
Related LinksRN55C3, RN55C3050BRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C3050BRSL Details Description
Related parts for RN55C3050BRSL
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
IC EEPROM 32KBIT 400KHZ 8SOP-J datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL STR 11POS datasheet.pdf
CONV DC/DC 10W 36-75VIN 05VOUT datasheet.pdf
RES 5.0 OHM 5W 5% RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 2.2UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
KNURLED 6" datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
DIODE ZENER 100V 2W SMBJ datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 20A DPAK datasheet.pdf