Vishay/Dale RN55C3091BRE6
RN55C3091BRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C3091BRE6
Brief Description
RES 3.09K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C3091BRE6.pdf
Availability of RN55C3091BRE6
QUANTITY
RN55C3091BRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C3091BRE6
Internal Part NumberEIS-RN55C3091BRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.09k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C3091BRE6
Related LinksRN55C3, RN55C3091BRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C3091BRE6 Details Description
Related parts for RN55C3091BRE6
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS .100 R/A TIN datasheet.pdf
IC PHOTOTRANS IR 120DEG 2PLCC TR datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
RES SMD 2.4 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN SOCKET 20-24AWG GOLD CRIMP datasheet.pdf
ADAPTER DIP40/QFP100 CYPRESS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
SOCKET CONTACT 100PCS datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
RES 2.15M OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf