Vishay/Dale RN55C3103FRE6
RN55C3103FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C3103FRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 310K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C3103FRE6.pdf
Availability of RN55C3103FRE6
QUANTITY
RN55C3103FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C3103FRE6
Internal Part NumberEIS-RN55C3103FRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)310k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C3103FRE6
Related LinksRN55C3, RN55C3103FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C3103FRE6 Details Description
Related parts for RN55C3103FRE6
DIP CABLE - HDP24S/AE24M/X datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SNGL R/A 36POS datasheet.pdf
ADD-A-RACK FOR SERIES 60 CABINET datasheet.pdf
RES SMD 27K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4000K 2SMD datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V 1.3NS 50PPM 2X2.5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf
500 TB SPRING PLUG datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 46A F7 TO220FP datasheet.pdf