Vishay/Dale RN55C3103FRE6
RN55C3103FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C3103FRE6
Brief Description
RES 310K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C3103FRE6.pdf
Availability of RN55C3103FRE6
QUANTITY
RN55C3103FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C3103FRE6
Internal Part NumberEIS-RN55C3103FRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)310k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C3103FRE6
Related LinksRN55C3, RN55C3103FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C3103FRE6 Details Description
Related parts for RN55C3103FRE6
OPTOISO 3.75KV 2CH TRANS 8DIP datasheet.pdf
SWITCH LEVER SPDT 0.1A QC TERM datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
HEATSHRINK POLY 1" BLACK 50' datasheet.pdf
IC FPGA 380 I/O 672BGA datasheet.pdf
RES SMD 22.1K OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
LAMP T-2 MINI BAYONET BASE 6V datasheet.pdf
RES 54 OHM 1.5W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 29.7VWM 53.6VC SQMELF datasheet.pdf
LUG COPPER 1 HOLE datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 16V X7R 0402 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 37POS PIN datasheet.pdf