Vishay/Dale RN55C3163BRSL
RN55C3163BRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C3163BRSL
Brief Description
RES 316K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C3163BRSL.pdf
Availability of RN55C3163BRSL
QUANTITY
RN55C3163BRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C3163BRSL
Internal Part NumberEIS-RN55C3163BRSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)316k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C3163BRSL
Related LinksRN55C3, RN55C3163BRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C3163BRSL Details Description
Related parts for RN55C3163BRSL
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 600MA 110 MOHM datasheet.pdf
RES 11.8K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 10% 250VDC AXIAL datasheet.pdf
WSH BTTL YL DS LW CHRG LDPE 16OZ datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 56POS datasheet.pdf
ARS (RS) HIGH FREQUENCY RELAY datasheet.pdf
IC SDRAM 128M 166MHZ 90BGA datasheet.pdf
FIXED IND 4.7MH 70MA 18 OHM TH datasheet.pdf