Vishay/Dale RN55D2153FRSL
RN55D2153FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55D2153FRSL
Brief Description
RES 215K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D2153FRSL.pdf
Availability of RN55D2153FRSL
QUANTITY
RN55D2153FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D2153FRSL
Internal Part NumberEIS-RN55D2153FRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)215k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D2153FRSL
Related LinksRN55D2, RN55D2153FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D2153FRSL Details Description
Related parts for RN55D2153FRSL
SENSOR 750PSI 3/8-24 UNF .5-4.5V datasheet.pdf
IC 5V SCSI TERMINATOR 16-SOIC datasheet.pdf
CONN MMCX PLUG R/A 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
RES SMD 10.2K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X20MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONV DC/DC 270VIN 13.8VOUT 100W datasheet.pdf
TVS DIODE 18VWM 29.2VC AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CAP CER 10PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf
M801 7C 7#23 PIN PLUG OM datasheet.pdf
TV 79C 79#22D SKT RECP datasheet.pdf
150UF 16V 9.779X24.714 105C AXI datasheet.pdf