Vishay/Dale RN55C3203BB14
RN55C3203BB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C3203BB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 320K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C3203BB14.pdf
Availability of RN55C3203BB14
QUANTITY
RN55C3203BB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C3203BB14
Internal Part NumberEIS-RN55C3203BB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)320k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C3203BB14
Related LinksRN55C3, RN55C3203BB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C3203BB14 Details Description
Related parts for RN55C3203BB14
OSC XO 25.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES SMD 931 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 2.7NH 820MA 90 MOHM datasheet.pdf
RES 866 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
MACHINE SCREW PAN SLOTTED M6 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V CMOS 50PPM 5X7MM datasheet.pdf
CAP ALUM 4400UF 20% 40V FLATPACK datasheet.pdf