Vishay/Dale RN55C3243BB14
RN55C3243BB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C3243BB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 324K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C3243BB14.pdf
Availability of RN55C3243BB14
QUANTITY
RN55C3243BB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C3243BB14
Internal Part NumberEIS-RN55C3243BB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)324k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C3243BB14
Related LinksRN55C3, RN55C3243BB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C3243BB14 Details Description
Related parts for RN55C3243BB14
REGULATR 1.3-3.5V 20A 3.3VIN HRZ datasheet.pdf
IC TXRX RS232 5V 28-SSOP datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 5TSSOP datasheet.pdf
IC 4DRVR/5RCVR RS232 5V 28-SO datasheet.pdf
IC 8-BIT SHFT REG W/OUT 16-TSSOP datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-18VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
RES 16.5 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 3.3A 40 MOHM TH datasheet.pdf
RES SMD 86.6K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 430 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.3A 6DFN datasheet.pdf