Vishay/Dale RN55C3301FRE6
RN55C3301FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C3301FRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 3.3K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C3301FRE6.pdf
Availability of RN55C3301FRE6
QUANTITY
RN55C3301FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C3301FRE6
Internal Part NumberEIS-RN55C3301FRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.3k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C3301FRE6
Related LinksRN55C3, RN55C3301FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C3301FRE6 Details Description
Related parts for RN55C3301FRE6
FLEX CABLE - AFG09A/AF09/AFG09A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
DIODE ZENER 170V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
LED AMBER CLEAR 4DIP THRU HOLE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 200MA 1005 datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
RES SMD 499 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
TWEEZER REMOVAL 8 GA datasheet.pdf
CAP FILM 6.8NF 10% 400VDC AXIAL datasheet.pdf