Vishay/Dale RN55C3324FB14
RN55C3324FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C3324FB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 3.32M OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C3324FB14.pdf
Availability of RN55C3324FB14
QUANTITY
RN55C3324FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C3324FB14
Internal Part NumberEIS-RN55C3324FB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.32M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C3324FB14
Related LinksRN55C3, RN55C3324FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C3324FB14 Details Description
Related parts for RN55C3324FB14
TRANS PNP 60V 0.6A SOT-523 datasheet.pdf
TEST LEAD 22AWG 5000V BLUE 100' datasheet.pdf
RES SMD 10 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TXRX LOW POWER 2.4GHZ 32QFN datasheet.pdf
CONN HEADER 3POS VERT .100 TIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 25W datasheet.pdf
CABLE 3COND 24AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .125" datasheet.pdf
OSC VCTCXO 20.000MHZ CSNWV SMD datasheet.pdf