Vishay/Dale RN55C3361CRE6
RN55C3361CRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C3361CRE6
Brief Description
RES 3.36K OHM 1/8W .25% AXIAL
Datasheet Download
RN55C3361CRE6.pdf
Availability of RN55C3361CRE6
QUANTITY
RN55C3361CRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C3361CRE6
Internal Part NumberEIS-RN55C3361CRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.36k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C3361CRE6
Related LinksRN55C3, RN55C3361CRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C3361CRE6 Details Description
Related parts for RN55C3361CRE6
MOSFET 2N-CH 60V 3.5A 8-SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 13POS STR 5.08MM datasheet.pdf
RES 29.8 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Connector Receptacle 16 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
FIXED IND 75NH 200MA 1.5 OHM SMD datasheet.pdf
MICRO 51C P 20" YEL JACKS datasheet.pdf