Vishay/Dale RN55C3403BBSL
RN55C3403BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C3403BBSL
Brief Description
RES 340K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C3403BBSL.pdf
Availability of RN55C3403BBSL
QUANTITY
RN55C3403BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C3403BBSL
Internal Part NumberEIS-RN55C3403BBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)340k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C3403BBSL
Related LinksRN55C3, RN55C3403BBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C3403BBSL Details Description
Related parts for RN55C3403BBSL
FUSE BOARD MOUNT 4A 125VAC 80VDC datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 72"L X 36"W datasheet.pdf
CONN HEADER HI-SPEED DUAL 80POS datasheet.pdf
IC FPGA 186 I/O 256FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
EXTRACTION TOOL datasheet.pdf
MINITEK datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 60POS datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR EB1572 REV A datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.300" (7.62mm) datasheet.pdf