Vishay/Dale RN55C3483FRE6
RN55C3483FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C3483FRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 348K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C3483FRE6.pdf
Availability of RN55C3483FRE6
QUANTITY
RN55C3483FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C3483FRE6
Internal Part NumberEIS-RN55C3483FRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)348k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C3483FRE6
Related LinksRN55C3, RN55C3483FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C3483FRE6 Details Description
Related parts for RN55C3483FRE6
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC 2.25V SUPPLY MONITOR SOT-23-6 datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 150MHZ 165CABGA datasheet.pdf
IC HALL EFFECT LATCH SOT23W datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 3.6K OHM 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf