Vishay/Dale RN55C3570FB14
RN55C3570FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C3570FB14
Brief Description
RES 357 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C3570FB14.pdf
Availability of RN55C3570FB14
QUANTITY
RN55C3570FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C3570FB14
Internal Part NumberEIS-RN55C3570FB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)357
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C3570FB14
Related LinksRN55C3, RN55C3570FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C3570FB14 Details Description
Related parts for RN55C3570FB14
IC ENCORE XP MCU FLASH 4K 28SOIC datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 896B OTP 18DIP datasheet.pdf
IC REG BUCK 3.3V 2.5A 20SOIC datasheet.pdf
RES 2.4K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 2COND 20AWG GRAY 5000' datasheet.pdf
OSC MEMS 76.80MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
TOOL KIT datasheet.pdf
FAN 24VDC 92X25MM 2WR datasheet.pdf
CAP CER 27PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf