Vishay/Dale RN55C3571BB14
RN55C3571BB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C3571BB14
Brief Description
RES 3.57K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C3571BB14.pdf
Availability of RN55C3571BB14
QUANTITY
RN55C3571BB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C3571BB14
Internal Part NumberEIS-RN55C3571BB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.57k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C3571BB14
Related LinksRN55C3, RN55C3571BB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C3571BB14 Details Description
Related parts for RN55C3571BB14
TRANS PNP 50V 0.5A SC59 datasheet.pdf
TOOL DIE SET FOR UMNL TERMINALS datasheet.pdf
IC SRAM 18MBIT 167MHZ 119BGA datasheet.pdf
VALVE CONNECTOR 3POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 300W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
RES 4.42K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS JAM NUT SKT M12 datasheet.pdf
RES 40K OHM 30W 1% TO220 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP FILM 0.075UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf