Vishay/Dale RN55C3573FR36
RN55C3573FR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C3573FR36
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 357K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C3573FR36.pdf
Availability of RN55C3573FR36
QUANTITY
RN55C3573FR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C3573FR36
Internal Part NumberEIS-RN55C3573FR36
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)357k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C3573FR36
Related LinksRN55C3, RN55C3573FR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C3573FR36 Details Description
Related parts for RN55C3573FR36
CHASSIS ALUM NATURAL 4"L X 4"W datasheet.pdf
ATTENUATOR 2DB 200 OHM 0404 SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS INLINE W/SKT datasheet.pdf
RES SMD 5.56KOHM 0.01% 1/4W 0805 datasheet.pdf
SWITCH STRGHT LVR SPDT 5A QC datasheet.pdf
RES 1.52K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC SWITCH SPST 6XSON datasheet.pdf
DUBOX datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
CONN PLUG 50POS 0.6MM GOLD datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.1V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf