Vishay/Dale RN55C3600FRE6
RN55C3600FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C3600FRE6
Brief Description
RES 360 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C3600FRE6.pdf
Availability of RN55C3600FRE6
QUANTITY
RN55C3600FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C3600FRE6
Internal Part NumberEIS-RN55C3600FRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)360
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C3600FRE6
Related LinksRN55C3, RN55C3600FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C3600FRE6 Details Description
Related parts for RN55C3600FRE6
RES 47 OHM 5% 10W WIREWOUND AXL datasheet.pdf
EVAL BOARD UPC8179TK 2.4GHZ datasheet.pdf
CAP MICA 150PF 2% 500V RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 12POS PIN datasheet.pdf
HERMETIC THERMOSTAT datasheet.pdf
CONN COUPLER PUSH IN 2POS GRAY datasheet.pdf
CONN FPC 25POS 0.30MM R/A datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 20W CM datasheet.pdf
3 ROW R/A RECEPTACLE SOLDER datasheet.pdf
CRYSTAL 27.120 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf
DSUB 15 F SOD G ZINC ROHS datasheet.pdf
Low Noise, Precision, 16 V, CMOS, Rail-to-Rail Operational Amplifiers IC datasheet.pdf