Vishay/Dale RNC50J2211FRB14
RNC50J2211FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J2211FRB14
Brief Description
RES 2.21K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J2211FRB14.pdf
Availability of RNC50J2211FRB14
QUANTITY
RNC50J2211FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J2211FRB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J2211FRB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.21k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J2211FRB14
Related LinksRNC50J2, RNC50J2211FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J2211FRB14 Details Description
Related parts for RNC50J2211FRB14
IDC CABLE - MKC10K/MC10G/MCS10K datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 28TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPST 16A 125V datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 650MA 490 MOHM datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CONNECTOR - PRESSFIT datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
RES SMD 154K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
THREADED SPINDLE datasheet.pdf
CAP ALUM 15000UF 20% 25V SNAP datasheet.pdf