Vishay/Dale RN55C3601FB14
RN55C3601FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C3601FB14
Brief Description
RES 3.6K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C3601FB14.pdf
Availability of RN55C3601FB14
QUANTITY
RN55C3601FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C3601FB14
Internal Part NumberEIS-RN55C3601FB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.6k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C3601FB14
Related LinksRN55C3, RN55C3601FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C3601FB14 Details Description
Related parts for RN55C3601FB14
CAP CER 0.047UF 25V X7R 0603 datasheet.pdf
IC PROCESSOR USB 2.0 100-TQFP datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
SHAFT 21.06" FOR DISCONCT SWITCH datasheet.pdf
CONN PIN CRIMP 20-26AWG GOLD datasheet.pdf
FERRITE CORE P 2.8UH N87 datasheet.pdf
RES SMD 18K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:2 14GHZ 16SMD datasheet.pdf