Vishay/Dale RN55C3603FRE6
RN55C3603FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C3603FRE6
Brief Description
RES 360K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C3603FRE6.pdf
Availability of RN55C3603FRE6
QUANTITY
RN55C3603FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C3603FRE6
Internal Part NumberEIS-RN55C3603FRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)360k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C3603FRE6
Related LinksRN55C3, RN55C3603FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C3603FRE6 Details Description
Related parts for RN55C3603FRE6
FERRITE CHIP POWER 600 OHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 1UF 20% 350V AXIAL datasheet.pdf
CONN GASKET SKT 40 REAR PNL NE datasheet.pdf
3M ENCODER CABLE CRGB datasheet.pdf
RES 1.72K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
RIGID BODY CLSR KIT W/4407 COMPN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 122POS .100" datasheet.pdf
V/T REC POWERBLADE datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF 50V NPO 0402 datasheet.pdf