Vishay/Dale RN55C3603FRE6
RN55C3603FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C3603FRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 360K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C3603FRE6.pdf
Availability of RN55C3603FRE6
QUANTITY
RN55C3603FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C3603FRE6
Internal Part NumberEIS-RN55C3603FRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)360k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C3603FRE6
Related LinksRN55C3, RN55C3603FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C3603FRE6 Details Description
Related parts for RN55C3603FRE6
IC OPAMP GP 100KHZ 8SO datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
TRIMMER 5K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
RES 0.301 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 249 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER 50A datasheet.pdf
SGE1510-4-1570L-400MQD datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV 2CH TRANS 8-SOP datasheet.pdf
IC CLOCK SYNTHESIZER 64MLF datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
CABLE 8COND 22AWG SHLD 100' datasheet.pdf
CRYSTAL 48.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf