Honeywell Sensing and Productivity Solutions XPC100GTC
XPC100GTC picture photo
Mfg. Part Number
XPC100GTC
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
XPC GAUGE VACUUM GAUGE
Datasheet Download
XPC100GTC.pdf
Availability of XPC100GTC
QUANTITY
XPC100GTC Order Process
Ship out your order
Specifications of XPC100GTC
Internal Part NumberEIS-XPC100GTC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesXPC
Pressure TypeVented Gauge
Operating Pressure100 PSI (689.48 kPa)
Output TypeWheatstone Bridge
Output0 mV ~ 100 mV (12V)
Accuracy±1%
Voltage - Supply3 V ~ 16 V
Port SizeMale - 0.19" (4.83mm) Tube
Port StyleBarbed
FeaturesTemperature Compensated
Termination Style*
Maximum Pressure250 PSI (1723.69 kPa)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Package / Case4-SIP Module
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)XPC100GTC
Related LinksXPC1, XPC100GTC Datasheet, Honeywell Sensing and Productivity Solutions Distributor
XPC100GTC Details Description
Related parts for XPC100GTC
IC ARM7 BLUESTREAK MCU 176LQFP datasheet.pdf
RES 2 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
DSUB 50 M CRIMP FLOA F0 NM datasheet.pdf
HARDWARE V SERIES datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
RES 74.1K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
HDM BACKPLANE END WALL OPTION datasheet.pdf
RES 4.12K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 707.3527MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN SOCKET .100" 50POS datasheet.pdf