Vishay/Dale RN55C3613FB14
RN55C3613FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C3613FB14
Brief Description
RES 361K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C3613FB14.pdf
Availability of RN55C3613FB14
QUANTITY
RN55C3613FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C3613FB14
Internal Part NumberEIS-RN55C3613FB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)361k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C3613FB14
Related LinksRN55C3, RN55C3613FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C3613FB14 Details Description
Related parts for RN55C3613FB14
RES 180K OHM 2W 10% AXIAL datasheet.pdf
IC ADC 24BIT DIFF INPUT 28SSOP datasheet.pdf
RES SMD 68K OHM 5% 1/32W 01005 datasheet.pdf
FIXED IND 3.9UH 3.1A 16 MOHM TH datasheet.pdf
CAP CER 820PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
ENCODER ROTARY 5-12V 800RESOL 2M datasheet.pdf
CONN HEADER 5POS R/A SMD TIN datasheet.pdf
24P MTA100 CONN ASSY RED 23183 datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
IC OPAMP INSTR 1.5MHZ RRO 8MSOP datasheet.pdf
RES 5.63K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC LOAD SWITCH 5.5V 7A datasheet.pdf