Vishay/Dale RN55C3653FBSL
RN55C3653FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C3653FBSL
Brief Description
RES 365K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C3653FBSL.pdf
Availability of RN55C3653FBSL
QUANTITY
RN55C3653FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C3653FBSL
Internal Part NumberEIS-RN55C3653FBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)365k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C3653FBSL
Related LinksRN55C3, RN55C3653FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C3653FBSL Details Description
Related parts for RN55C3653FBSL
SCR DBL HISCR 400V 27A ADD-A-PAK datasheet.pdf
IC CIRCUIT RESET PWR-ON SOT23-5 datasheet.pdf
VARISTOR 212V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 16V 10% RADIAL datasheet.pdf
FUSE BLOCK CART 600V 15A CHASSIS datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPSTX2 0.05A 12V datasheet.pdf
IC SOC 32K SMART CARD READ 44QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
RES 10K OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100" datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30A 100V TO-220AB datasheet.pdf