Vishay/Dale RN55C3702DRSL
RN55C3702DRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C3702DRSL
Brief Description
RES 37K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN55C3702DRSL.pdf
Availability of RN55C3702DRSL
QUANTITY
RN55C3702DRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C3702DRSL
Internal Part NumberEIS-RN55C3702DRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)37k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C3702DRSL
Related LinksRN55C3, RN55C3702DRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C3702DRSL Details Description
Related parts for RN55C3702DRSL
PCB COPPER CLAD 12X12" 2 SIDE datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.2V 100MW VMN2 datasheet.pdf
DIODE VARIABLE CAP 6V SSSMINI-2P datasheet.pdf
RES SMD 10.7K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 2PF 150V 0606 datasheet.pdf
IC SRAM 4MBIT 12NS 36SOJ datasheet.pdf
RES SMD 114 OHM 0.1% 0.15W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 142POS GOLD datasheet.pdf
RES 243 OHM 1/2W 0.01% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf
63A FRONT/BACK STUD CONNECT-B datasheet.pdf