Vishay/Dale RN55C3742FBSL
RN55C3742FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C3742FBSL
Brief Description
RES 37.4K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C3742FBSL.pdf
Availability of RN55C3742FBSL
QUANTITY
RN55C3742FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C3742FBSL
Internal Part NumberEIS-RN55C3742FBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)37.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C3742FBSL
Related LinksRN55C3, RN55C3742FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C3742FBSL Details Description
Related parts for RN55C3742FBSL
MOSFET P-CH 100V 40A TO-262 datasheet.pdf
RES 649 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100 EYELET datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 62 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
FUSE 5X20MM 5 A 250V FST datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS WALL MNT SCKT datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 1000V 20 AWG YLW datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 78 Position Free Hanging (In-Line) Solder datasheet.pdf
IC HALL EFFECT SENSOR SNT-4A datasheet.pdf
CAP FILM 470NF 20% 250VDC AXIAL datasheet.pdf