Vishay/Dale RN55C3791BRE6
RN55C3791BRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C3791BRE6
Brief Description
RES 3.79K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C3791BRE6.pdf
Availability of RN55C3791BRE6
QUANTITY
RN55C3791BRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C3791BRE6
Internal Part NumberEIS-RN55C3791BRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.79k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C3791BRE6
Related LinksRN55C3, RN55C3791BRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C3791BRE6 Details Description
Related parts for RN55C3791BRE6
RES 18K OHM 1/4W 10% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
RES 7.87K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN JUMPER AMC PLUG-PLUG 85MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT datasheet.pdf
RES 620 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CRYSTAL 30.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf