Vishay/Dale RN55C3793CRSL
RN55C3793CRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C3793CRSL
Brief Description
RES 379K OHM 1/8W .25% AXIAL
Datasheet Download
RN55C3793CRSL.pdf
Availability of RN55C3793CRSL
QUANTITY
RN55C3793CRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C3793CRSL
Internal Part NumberEIS-RN55C3793CRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)379k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C3793CRSL
Related LinksRN55C3, RN55C3793CRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C3793CRSL Details Description
Related parts for RN55C3793CRSL
RES ARRAY 4 RES 47K OHM 8SIP datasheet.pdf
RES SMD 26.1K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
V/T REC POWERBLADE datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 28-SSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 2A 138 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.147" NYLON 9.78MM datasheet.pdf
RES 280K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 36VOUT 10W datasheet.pdf
DIP CABLE M-F 40POS datasheet.pdf