Vishay/Dale RNC55J6493FSR36
RNC55J6493FSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J6493FSR36
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 649K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J6493FSR36.pdf
Availability of RNC55J6493FSR36
QUANTITY
RNC55J6493FSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J6493FSR36
Internal Part NumberEIS-RNC55J6493FSR36
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)649k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J6493FSR36
Related LinksRNC55J6, RNC55J6493FSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J6493FSR36 Details Description
Related parts for RNC55J6493FSR36
CONN EDGECARD 88POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 270PF 200V 1111 datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
GT02 TOUCH SCREEN MONO GR/RD/OR datasheet.pdf
CTV 8C 8#20 PIN RECP datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf