Vishay/Dale RN55C3832BRSL
RN55C3832BRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C3832BRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 38.3K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C3832BRSL.pdf
Availability of RN55C3832BRSL
QUANTITY
RN55C3832BRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C3832BRSL
Internal Part NumberEIS-RN55C3832BRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)38.3k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C3832BRSL
Related LinksRN55C3, RN55C3832BRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C3832BRSL Details Description
Related parts for RN55C3832BRSL
BOX ABS BLACK 5.62"L X 3.25"W datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 80A D2PAK datasheet.pdf
CAP THIN FILM 7.5PF 50V 0603 datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 1KV Y5R RADIAL datasheet.pdf
RES 1.37K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 240000UF 50V SCREW datasheet.pdf