Vishay/Dale RN55C3921FR36
RN55C3921FR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C3921FR36
Brief Description
RES 3.92K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C3921FR36.pdf
Availability of RN55C3921FR36
QUANTITY
RN55C3921FR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C3921FR36
Internal Part NumberEIS-RN55C3921FR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.92k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C3921FR36
Related LinksRN55C3, RN55C3921FR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C3921FR36 Details Description
Related parts for RN55C3921FR36
MULTIVIBRATOR DUAL MONO 16DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS .156 R/A TIN datasheet.pdf
RES 8.06K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V X7R 1210 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS INLINE SKT RA M12 datasheet.pdf