Vishay/Dale RN55C39R2FRE6
RN55C39R2FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C39R2FRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 39.2 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C39R2FRE6.pdf
Availability of RN55C39R2FRE6
QUANTITY
RN55C39R2FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C39R2FRE6
Internal Part NumberEIS-RN55C39R2FRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)39.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C39R2FRE6
Related LinksRN55C3, RN55C39R2FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C39R2FRE6 Details Description
Related parts for RN55C39R2FRE6
RES SMD 316 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
NOZZLE REDUCER ATTACHMENT 3/8" datasheet.pdf
RELAY RF SPDT 28V datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 5.1A 23 MOHM TH datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 16QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 10W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DP6T datasheet.pdf
CONN HDR 40POS 2.54MM datasheet.pdf