Hirose Electric Co Ltd TM21CP-88P(03)
TM21CP-88P(03) picture photo
Mfg. Part Number
TM21CP-88P(03)
Manufacturer
Product Category
Modular Connectors - Plugs
Brief Description
CONN MOD PLUG 8P8C SHIELDED
Datasheet Download
TM21CP-88P(03).pdf
Availability of TM21CP-88P(03)
QUANTITY
TM21CP-88P(03) Order Process
Ship out your order
Specifications of TM21CP-88P(03)
Internal Part NumberEIS-TM21CP-88P(03)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Connectors, Interconnects
FamilyModular Connectors - Plugs
SeriesTM21P
PackagingBulk
Connector TypePlug
Cable TypeRound Cable, Not Specified
Number of Positions/Contacts8p8c (RJ45, Ethernet)
FeaturesProtective Latch Cover
ShieldingShielded
RatingsCat5
Ingress Protection-
TerminationIDC
Length1.189" (30.20mm)
ColorTranslucent - Clear; Black Boot
Wire Gauge24 AWG
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Contact MaterialCopper Alloy
Current Rating1A
Voltage Rating125V
Housing MaterialPolycarbonate (PC)
Shield MaterialCopper Alloy
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TM21CP-88P(03)
Related LinksTM21CP-, TM21CP-88P(03) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
TM21CP-88P(03) Details Description
Related parts for TM21CP-88P(03)
CAP THIN FILM 1PF 100V 0805 datasheet.pdf
CONN RECPT 21POS 1MM VERT SMD datasheet.pdf
RES SMD 51.1 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SW ROTARY DP SLIDE 5POS T/H SLV datasheet.pdf
CAP CER 470PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONN R/A HEADER GOLD 26POS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 15A 115VAC 28VDC datasheet.pdf