Yageo PNP5WVJT-73-12R
PNP5WVJT-73-12R picture photo
Mfg. Part Number
PNP5WVJT-73-12R
Brief Description
RES 12 OHM 5W 5% AXIAL
Datasheet Download
PNP5WVJT-73-12R.pdf
Availability of PNP5WVJT-73-12R
QUANTITY
PNP5WVJT-73-12R Order Process
Ship out your order
Specifications of PNP5WVJT-73-12R
Internal Part NumberEIS-PNP5WVJT-73-12R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
Standard Package250
SeriesPNPV
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)12
Tolerance±5%
Power (Watts)5W
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-40°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.295" Dia x 0.669" L (7.50mm x 17.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PNP5WVJT-73-12R
Related LinksPNP5WVJ, PNP5WVJT-73-12R Datasheet, Yageo Distributor
PNP5WVJT-73-12R Details Description
Related parts for PNP5WVJT-73-12R
RES SMD 3.57K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TVS DIODE 21.8VWM 39.1VC 1.5KE datasheet.pdf
CAP CER 22PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
RES SMD 5.42KOHM 0.01% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER VERT GOLD 16POS datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 16V 10% 1206 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
TOOL CRIMP 8 STEP MINI PNEU datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN FEMALE 28POS SILVER SLD DIP datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 19F OLIVE datasheet.pdf