Vishay/Dale RN55C4021DB14
RN55C4021DB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C4021DB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 4.02K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN55C4021DB14.pdf
Availability of RN55C4021DB14
QUANTITY
RN55C4021DB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C4021DB14
Internal Part NumberEIS-RN55C4021DB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.02k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C4021DB14
Related LinksRN55C4, RN55C4021DB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C4021DB14 Details Description
Related parts for RN55C4021DB14
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf
IC RESET GEN 2.93V VTH SOT143-4 datasheet.pdf