Vishay/Dale RN55C4023DBSL
RN55C4023DBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C4023DBSL
Brief Description
RES 402K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN55C4023DBSL.pdf
Availability of RN55C4023DBSL
QUANTITY
RN55C4023DBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C4023DBSL
Internal Part NumberEIS-RN55C4023DBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)402k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C4023DBSL
Related LinksRN55C4, RN55C4023DBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C4023DBSL Details Description
Related parts for RN55C4023DBSL
CONN HEADER VERT 8POS .100 TIN datasheet.pdf
RES SMD 82K OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
FILTER LINE 6.8MH 0.8A VERTICAL datasheet.pdf
RES SMD 61.9K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
MOSFET N-CH 150V 1A TO92 MOD datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
0.755 VERT HDR W/O MTG HOLE datasheet.pdf
IC DESERIALIZER GMSL 3.12GBPS datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 10V X5R 0805 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 100TQFP datasheet.pdf
4700UF 10V 26X43 105C AXI datasheet.pdf