Vishay/Dale RN55C4072BBSL
RN55C4072BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C4072BBSL
Brief Description
RES 40.7K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C4072BBSL.pdf
Availability of RN55C4072BBSL
QUANTITY
RN55C4072BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C4072BBSL
Internal Part NumberEIS-RN55C4072BBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)40.7k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C4072BBSL
Related LinksRN55C4, RN55C4072BBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C4072BBSL Details Description
Related parts for RN55C4072BBSL
IC MMIC SWITCH SPDT 6-SMINI datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS WALL MT W/PINS datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 300MHZ 10MSOP datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 8UH SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 200W datasheet.pdf
CAP CER 7PF 100V C0G 0603 datasheet.pdf
PLASTIC LABEL datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
RES SMD 76.8 OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf