Vishay/Dale RN55C4072BRSL
RN55C4072BRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C4072BRSL
Brief Description
RES 40.7K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C4072BRSL.pdf
Availability of RN55C4072BRSL
QUANTITY
RN55C4072BRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C4072BRSL
Internal Part NumberEIS-RN55C4072BRSL
Standard Package100
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)40.7k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C4072BRSL
Related LinksRN55C4, RN55C4072BRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C4072BRSL Details Description
Related parts for RN55C4072BRSL
SENSOR MAGNETIC 25-30 A/T SMD datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 100V 2A DO41 datasheet.pdf
DIODE ZENER 47V 300MW SOD523 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 448KB FLASH 272PBGA datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 32POS JAM NUT PINS datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT COAX SKT SLDER datasheet.pdf
VDSL XFRM WE-DSL IKANOS BOARD datasheet.pdf
GUIDE RAIL 160MM datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
20W DC/DC CONV 1"X1" 1.6KV datasheet.pdf