Vishay/Dale RN55C4221DR36
RN55C4221DR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C4221DR36
Brief Description
RES 4.22K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN55C4221DR36.pdf
Availability of RN55C4221DR36
QUANTITY
RN55C4221DR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C4221DR36
Internal Part NumberEIS-RN55C4221DR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.22k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C4221DR36
Related LinksRN55C4, RN55C4221DR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C4221DR36 Details Description
Related parts for RN55C4221DR36
JUMPER 18A 12MM PIN 10POS datasheet.pdf
CONN HEADR 42POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
FIXED IND 3.9UH 344MA 590 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 12POS PIN datasheet.pdf
CAP TANT 0.27UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
CABLE 25COND 26AWG SHLD 100' datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 9KB FLASH 36VTLA datasheet.pdf
IC TOUCH SENSOR/LED DRVR 10DFN datasheet.pdf
LED LUXEON WARM WHITE 3500K 2SMD datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A SYNC datasheet.pdf