Vishay/Dale RN55C4320FBSL
RN55C4320FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C4320FBSL
Brief Description
RES 432 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C4320FBSL.pdf
Availability of RN55C4320FBSL
QUANTITY
RN55C4320FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C4320FBSL
Internal Part NumberEIS-RN55C4320FBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)432
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C4320FBSL
Related LinksRN55C4, RN55C4320FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C4320FBSL Details Description
Related parts for RN55C4320FBSL
RES SMD 22.6 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 110POS TYPE A VERT datasheet.pdf
TRANS NPN 40V 6A 1206A CHIPFET datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 18-36VIN 05VOUT datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X20MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 24VIN 12VOUT datasheet.pdf
RES 2K OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 28 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
DIP CABLE 10POS datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf