Texas Instruments LM2852YMXA-0.8
LM2852YMXA-0.8 picture photo
Mfg. Part Number
LM2852YMXA-0.8
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Brief Description
IC REG BUCK 0.8V 2A SYNC 14TSSOP
Datasheet Download
LM2852YMXA-0.8.pdf
Availability of LM2852YMXA-0.8
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LM2852YMXA-0.8 Order Process
Ship out your order
Specifications of LM2852YMXA-0.8
Internal Part NumberEIS-LM2852YMXA-0.8
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileWide VIN Power Design with LMZ3 SIMPLE SWITCHER Power Module
SIMPLE SWITCHER® Power Modules with High Power Density
SIMPLE SWITCHER Synchronous Regulator Family Overview
The Most Interesting Engineer in the World
Layout Tips for Radiated EMI Reduction in Your Designs
Thermal Design Made Simple
Loop Compensation Made SIMPLE
WEBENCH PCB Export for Synchronous SIMPLE SWITCHER Devices
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package94
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
SeriesSIMPLE SWITCHER®
PackagingTube
FunctionStep-Down
Output ConfigurationPositive
TopologyBuck
Output TypeFixed
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)2.85V
Voltage - Input (Max)5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed)0.8V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output2A
Frequency - Switching500kHz
Synchronous RectifierYes
Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad
Supplier Device Package14-HTSSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM2852YMXA-0.8
Related LinksLM2852Y, LM2852YMXA-0.8 Datasheet, Texas Instruments Distributor
LM2852YMXA-0.8 Details Description
Related parts for LM2852YMXA-0.8
TERM BLOCK HDR 5POS 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 178K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
I/O MOUNTING BOARD OPENLINE 8POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
RES 82.5K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.91K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 270UH 800MA 780 MOHM datasheet.pdf
HOLE PLUG RIGID BLACK .531" HOLE datasheet.pdf
SWITCH LIMIT DPST-NC 10A 120V datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
OSC TCXO 16.367667MHZ CSNWV SMD datasheet.pdf
CAP FILM 560NF 10% 63VDC RAD datasheet.pdf