Vishay/Dale RN55C4320FRE6
RN55C4320FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C4320FRE6
Brief Description
RES 432 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C4320FRE6.pdf
Availability of RN55C4320FRE6
QUANTITY
RN55C4320FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C4320FRE6
Internal Part NumberEIS-RN55C4320FRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)432
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C4320FRE6
Related LinksRN55C4, RN55C4320FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C4320FRE6 Details Description
Related parts for RN55C4320FRE6
ENCODER ROTARY 5-24V 2000RES 2M datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 21A 8-SOIC datasheet.pdf
VOLTMETER 8-50VDC LED PANEL MT datasheet.pdf
IC OPAMP GP 2.5MHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf
Crystal 20.0000MHz 30ppm 20pF 60 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
IC BUFFER FANOUT ISP UNIV 64TQFP datasheet.pdf
IDT 100 ASSY FDTO 21POS TIN datasheet.pdf
RES 107 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 3.9UH 3.08A 31 MOHM TH datasheet.pdf