Vishay/Dale RN55C4320FRE6
RN55C4320FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C4320FRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 432 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C4320FRE6.pdf
Availability of RN55C4320FRE6
QUANTITY
RN55C4320FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C4320FRE6
Internal Part NumberEIS-RN55C4320FRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)432
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C4320FRE6
Related LinksRN55C4, RN55C4320FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C4320FRE6 Details Description
Related parts for RN55C4320FRE6
RES 0.75 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 4.7 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
IC BCD UP/DWN COUNT PREST 16SOIC datasheet.pdf
Connector Receptacle 60 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 1.37M OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 25W datasheet.pdf
RES SMD 69.8K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
MEXLA,2M,RETRO,NPN datasheet.pdf
IC MCU ARM 512KB FLASH 100TFBGA datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 4KV 100MA AXIAL datasheet.pdf