Vishay/Dale RN55C4321BR36
RN55C4321BR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C4321BR36
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 4.32K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C4321BR36.pdf
Availability of RN55C4321BR36
QUANTITY
RN55C4321BR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C4321BR36
Internal Part NumberEIS-RN55C4321BR36
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.32k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C4321BR36
Related LinksRN55C4, RN55C4321BR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C4321BR36 Details Description
Related parts for RN55C4321BR36
TERM BLOCK HDR 15POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 7/16-20 UNF 2B 20MA datasheet.pdf
LAMP SILICONE CAP T-1S GREEN datasheet.pdf
FIXED IND 180NH 220MA 810 MOHM datasheet.pdf
FINE ADJUST APPLICATOR datasheet.pdf
A22TK-2RR-03-K01 datasheet.pdf
IC SDRAM 128MBIT 167MHZ TSOP datasheet.pdf
RES SMD 698 OHM 0.5% 1/4W 0603 datasheet.pdf