Vishay/Dale RN55C4371CBSL
RN55C4371CBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C4371CBSL
Brief Description
RES 4.37K OHM 1/8W .25% AXIAL
Datasheet Download
RN55C4371CBSL.pdf
Availability of RN55C4371CBSL
QUANTITY
RN55C4371CBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C4371CBSL
Internal Part NumberEIS-RN55C4371CBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.37k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C4371CBSL
Related LinksRN55C4, RN55C4371CBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C4371CBSL Details Description
Related parts for RN55C4371CBSL
IC FPGA 113 I/O 144HQFP datasheet.pdf
IC VREF SERIES/SHUNT 2.5V 8SOIC datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISORY CIRCUIT 8SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 20V 10% AXIAL datasheet.pdf
SW KEYBRD MOD 6BUTTON 2PST GRAY datasheet.pdf
RES 56 OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
.500 VERT HDR W/O MTG HO datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT SKT datasheet.pdf