Vishay/Dale RN55C4372BBSL
RN55C4372BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C4372BBSL
Brief Description
RES 43.7K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C4372BBSL.pdf
Availability of RN55C4372BBSL
QUANTITY
RN55C4372BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C4372BBSL
Internal Part NumberEIS-RN55C4372BBSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)43.7k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C4372BBSL
Related LinksRN55C4, RN55C4372BBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C4372BBSL Details Description
Related parts for RN55C4372BBSL
OPTOISOLATOR 3.75KV DARL 8DIP GW datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON ROUND CLEAR/YEL datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 17POS GOLD SMD datasheet.pdf
CAP CER 0.039UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
HS BLEND&FINISH DISC TSM 2"A MED datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V/ADJ 0.1A 8SON datasheet.pdf
XCEDE RGHT 2PVH 8COL WK datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
RES SMD 22K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CRYSTAL 12.00 MHZ 16.0PF SMD datasheet.pdf