Vishay/Dale RN55C4421BB14
RN55C4421BB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C4421BB14
Brief Description
RES 4.42K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C4421BB14.pdf
Availability of RN55C4421BB14
QUANTITY
RN55C4421BB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C4421BB14
Internal Part NumberEIS-RN55C4421BB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.42k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C4421BB14
Related LinksRN55C4, RN55C4421BB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C4421BB14 Details Description
Related parts for RN55C4421BB14
RES SMD 5.6K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 2V SSOT24-4 datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 600mA (Switch) 28-QFN (4x5) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 25W datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 26AWG ORANGE 100' datasheet.pdf
Connector Receptacle 24 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
POT 3.5K OHM 2W CARBON LINEAR datasheet.pdf