Vishay/Dale RN55C4591BR36
RN55C4591BR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C4591BR36
Brief Description
RES 4.59K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C4591BR36.pdf
Availability of RN55C4591BR36
QUANTITY
RN55C4591BR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C4591BR36
Internal Part NumberEIS-RN55C4591BR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.59k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C4591BR36
Related LinksRN55C4, RN55C4591BR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C4591BR36 Details Description
Related parts for RN55C4591BR36
IC COMP DUAL OFFSET LV 8MICRO datasheet.pdf
CARD EDGE 86POS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
RES SMD 0.01 OHM 1% 2W 4124 datasheet.pdf
RES 0.03 OHM 25W 5% TO220 datasheet.pdf
RES 9.76 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
IC CURRENT SHUNT MONITOR 8SOIC datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38.5MM 48VDC WIRE datasheet.pdf
BLADE TIP 30.00 MM datasheet.pdf