Vishay/Dale RN55C45R7FRE6
RN55C45R7FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C45R7FRE6
Brief Description
RES 45.7 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C45R7FRE6.pdf
Availability of RN55C45R7FRE6
QUANTITY
RN55C45R7FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C45R7FRE6
Internal Part NumberEIS-RN55C45R7FRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)45.7
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C45R7FRE6
Related LinksRN55C4, RN55C45R7FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C45R7FRE6 Details Description
Related parts for RN55C45R7FRE6
IC CTRLR BATT CHRGR/ADAPT 8-MSOP datasheet.pdf
IC AUDIO PROC DIGTAL 3D 38-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 52.3K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
OSC XO 9.8304MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
IMPACT BP 6X16 GR/W SN datasheet.pdf
IC REG LDO -12V 1.5A 5DDPAK datasheet.pdf
RES 19.6 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 5% 20V AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
FAN BLOWER 120X32MM 24VDC WIRE datasheet.pdf