Vishay/Dale RN55C4641BB14
RN55C4641BB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C4641BB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 4.64K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C4641BB14.pdf
Availability of RN55C4641BB14
QUANTITY
RN55C4641BB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C4641BB14
Internal Part NumberEIS-RN55C4641BB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.64k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C4641BB14
Related LinksRN55C4, RN55C4641BB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C4641BB14 Details Description
Related parts for RN55C4641BB14
DIODE SCHOTTKY 20V 2A SOD123F datasheet.pdf
TVS DIODE 150VWM 243VC DO204AC datasheet.pdf
OPTOISO 1.5KV TRI-STATE 8DIP datasheet.pdf
LED COOL WHITE CLEAR 5MM RND T/H datasheet.pdf
Connector Receptacle 28 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CABLE 12COND 20AWG SHLD 500' datasheet.pdf
RTD L=35CM THERMO WELL datasheet.pdf
AHN NEW 2 FORM C datasheet.pdf
80 MODII HDR DRST UNSHRD STKG datasheet.pdf
CONN .5MM HORZ BOTTOM SMD 32POS datasheet.pdf
CAP FILM 0.33UF 10% 800V RADIAL datasheet.pdf